“Спартак” – одне із перших спортивних товариств, яке було створено у колишньому Радянському Союзі 19 квітня 1935 року.
У тому ж році була заснована українська організація товариства, яка стала частиною Всесоюзного ДСТ “Спартак”.
Товариство об’єднало найдрібніші колективи фізкультури, в яких бурхливо почала розвиватись масова фізична культура і спорт та зростала спортивна майстерність.
У довоєнні роки спортсмени товариства виступали на Республіканських і Всесоюзних спортивних аренах, не раз виборювали звання чемпіонів і рекордсменів.
Передвоєнними роками спартаківці встановили 21 рекорд України, 4 – Радянського союзу і один світовий.
Десятки тисяч вихованців товариства захищали Батьківщину у роки Великої Вітчизняної війни.
За свою багаторічну історію спартаківці вписали немало яскравих сторінок у розвиток масової фізичної культури, спорту вищих досягнень, здобували перемоги на чемпіонатах Європи та світу, зробили вагомий внесок у патріотичне виховання молоді.
Першим серйозним іспитом для спартаківців України, як і для всіх спортсменів, були ХV Олімпійські ігри в Гельсинках. На них виступали Г. Дибенко, Ф. Марулін, Ю. Нікандров. На ХVІ Олімпійські ігри делеговані Ф. Дасаєв, М. Колумбет, Г. Коновалова, Ю. Нікандров.
В Римі на ХVІІ іграх приймало участь 9 спартаківців. Легкоатлет В. Голубничий із Сум став чемпіоном, Л. Колумбет у командній гонці (трек) посів 2 місце, В. Головачов на байдарці – 3 місце, Л. Радченко стала 5-ою в стрибках у довжину.
В. Голубничий приймав участь в ХVІІ, ХVІІІ, ХІХ, ХХ і ХХІ Олімпійських іграх і виборов дві золоті, срібну і бронзову медалі.
Золотим став дебют на ХХІ Олімпійських іграх в Монреалі жіночої збірної команди з гандболу, де 9 спартаківок з Києва завоювали золоті Олімпійські медалі. В той час збірну команду очолював видатний тренер Ігор Євдокимович Турчин. Відмінно виступив у стокілометровій командній гонці на шосе луганчанин А. Чуканов, завоювавши при цьому золоту медаль. Членом і учасником олімпійської збірної команди з волейболу був дніпропетровець І. Молибока, який став срібним призером.
Протягом багатьох років загальновизнаним лідером світової художньої гімнастики була киянка Ірина Дерюгіна, тренером збірної команди була видатна Альбіна Миколаївна Дерюгіна.
У 80-ті роки спартаківці організовували і проводили фізкультурно-оздоровчу і спортивну роботу в 11 галузях народного господарства. В організаціях товариства на той період було 43 стадіони, 417 спортивних залів, 26 плавальних басейнів, з яких 17 – критих, 177 стрілецьких тирів, 109 лижних баз.
Спортивний резерв готували 840 тренерів, які працювали в центральних секціях облрад, 69 ДЮСШ і 10 опорних пунктах олімпійської підготовки.
Сьогодні організація завдяки активній допомозі з боку органів державної влади з питань фізичної культури і спорту та галузевих профспілок здійснила ряд організаційно-практичних заходів, в яких було передбачено подальший структурний розвиток осередків товариства, створення нових колективів фізкультури у виробничій сфері та зміцнення наявних, залучення працюючих до занять фізичною культурою і спортом, розвиток мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл, забезпечення підготовки вихованців товариства до участі в чемпіонатах та першостях України, Європи, світу і Олімпійських іграх.
Спортивну організацію активно підтримують 20 галузевих профспілок, з якими співпрацює “Спартак”, їх представники увійшли до нового складу Президії товариства, зокрема авіатори, працівники автомобільного транспорту та шляхового господарства, газових господарств, геології, геодезії та картографії, державних установ, житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення, зв’язку, інноваційних і малих підприємств, культури, кооперації та інших форм підприємництва, нафтової і газової промисловості, охорони здоров’я, спільних підприємств, торгівлі, громадського харчування та послуг, ГоловКРУ та інші.
Сьогодні у структурі товариства працює Кримська республіканська, 24 обласних, Київська і Севастопольська міські організації та 73 міські організації в обласних центрах та містах обласного підпорядкування. Утворено 88 ДЮСШ і надано більше тисячі робочих місць працівникам фізичної культури і спорту. Залучено більше 32 тисяч дітей та підлітків до занять фізичною культурою і спортом.