Описовий звіт ФСТ «Спартак»
про стан та розвиток фізичної культури та спорту 2020 р.
Статутна діяльність
Основними напрямами роботи Товариства та його осередків визначено:
– роботу щодо розвитку масового спорту шляхом створення умов для забезпечення оптимальної рухової активності різних груп населення, популяризацію здорового способу життя та розвитку фізичної активності;
– розвиток дитячо-юнацького спорту;
– підготовку резерву для національних збірних команд України;
У структурі Товариства функціонує 24 територіальні організації (часткове фінансування з місцевих бюджетів), 45 міських організацій (здійснюють роботу на громадських засадах).
За 2020 рік було проведено 4 засідання президії і одне Центральної ради ГО «ФСТ «Спартак», зокрема методом опитування та в платформі ZOOM, на яких розглядалися питання поточної діяльності Товариства, зокрема:
- Про роботу територіальних організацій Товариства за напрямами роботи;
- Про діяльність ДЮСШ ФСТ «Спартак»;
- Про спільну роботу ФСТ «Спартак» і галузевих профспілок;
- Підбиття підсумків рейтингу літніх олімпійських, неолімпійських та зимових видів спорту;
- Підбиття підсумків огляду-конкурсу серед територіальних організацій та місцевих осередків ФСТ «Спартак»;
- Підбиття підсумків огляд-конкурсу серед спортивних журналістів «Спартак» – спортивний»;
- Про розвиток видів спорту в Товаристві;
- Про хід виконання завдань Державної цільової соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на період до 2020 року:
- Про проведення звітно-виборної кампанії в Товаристві.
Також 2020 року відбувся Всеукраїнський звітно-виборний з’їзд ФСТ «Спартак», на якому заслухали звіт про роботу Центральної ради за попередні 5 років роботи і обрано керівні органи Товариства терміном на наступні 5 років, затверджено основні цілі та задачі роботи ФСТ «Спартак» на майбутнє, а також звітно-виборні конференції територіальних організацій і місцевих осередків Товариства.
Двічі у звітному періоді було проведено семінари-наради з головами територіальних організацій ФСТ «Спартак» у платформі ZOOM.
Фізкультурно-оздоровча робота
Товариством проводиться робота щодо створення умов для забезпечення оптимальної рухової активності різних груп населення, популяризації здорового способу життя, розвитку фізичної активності та надання якісних фізкультурно-спортивних послуг.
На виконання вищезазначених завдань Товариство активно співпрацює з установами та галузевими профспілками України, а саме:
– Профспілка авіапрацівників України
– Профспілка працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України
– Профспілка працівників газових господарств України
– Профспілка працівників геології, геодезії та картографії України
– Профспілка працівників державних установ України
– Профспілка працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України
– Профспілка працівників зв’язку України
– Профспілка працівників культури України
– Профспілка працівників нафтової і газової промисловості України
– Профспілка працівників охорони здоров’я України
– Профспілка працівників соціальної сфери України
– Всеукраїнська профспілка працівників торгівлі, громадського харчування та послуг.
На виконання п.9 Плану заходів щодо реалізації Національної стратегії з оздоровчої рухової активності на 2020 рік затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 666-р. та відповідно до Календарного плану фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів на 2020 рік, ГО «ФСТ «Спартак» було заплановано 11 всеукраїнських спартакіад та 19 спортивних заходів.
Всеукраїнські спартакіади та масово-спортивні заходи включають в себе 3-4 відбірних етапів з окремими змаганнями в трудових колективах, ОТГ, містах, регіонах та фінальний етап на всеукраїнському рівні.
Фінальні частини всеукраїнських спартакіад та інших спортивних заходів не проводились внаслідок встановлення карантину та запровадження посилених проти епідеміологічних заходів в регіонах з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Водночас, Територіальними організаціями та місцевими організаціями ГО «ФСТ «Спартак» проведено 1 та 2 етапи всеукраїнських змагань, а саме – 97 фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів в яких взяло участь 9212 осіб (Додаток №1).
2019 рік | 2020 рік | Різниця
заходи / учасники |
||
заходи | учасники | заходи | учасники | |
310 | 40274 | 97 | 9212 | – 213 / -31062 |
Основним завданням цих заходів є залучення на місцях працівників трудових колективів підприємств, установ та організацій до занять фізичною культурою і спортом, організація їх активного відпочинку, розвиток найбільш популярних видів спорту, пропаганда здорового способу життя, а участь в цих заходах дає можливість не тільки фізично змагатися, а і неформально спілкуватися щодо нагальних проблем та обмінюватися досвідом ефективного їх вирішення.
З метою проведення аналізу якості проведеної фізкультурно-оздоровчої роботи, серед Територіальних організацій та місцевих осередків щорічно проводиться Огляд-конкурс на кращу постановку фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи, в якому після оцінювання за критеріями Положення про Огляд-конкурс визначається переможець.
За підсумками роботи серед територіальних організацій ФСТ «Спартак» з проведення обласних галузевих, міжгалузевих спартакіад та спортивно-масових заходів спільно з територіальними галузевими профспілковими організаціями лідером є Київська міська організація – 21захід, де взяли участь 2143 учасника.
Серед місцевих осередків товариства перемогла Миколаївська міська організація, яка провела 9 спортивних заходів – 749 учасників.
Для покращення якості фізкультурно-оздоровчої роботи серед працівників підприємств, установ, організацій проводиться Огляд-конкурс серед галузевих профспілок в якому бере участь 12 галузевих профспілок України, які за критеріями оцінки, розподілені за двома групами.
У поточному році, за попередніми підсумками, переможцем Огляду-конкурсу в І групі стала Профспілка працівників державних установ України, а переможцем у ІІ групи стала Профспілка працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення України.
Інформаційне забезпечення фізкультурно-оздоровчої діяльності Товариства здійснювалося шляхом висвітлення в засобах масової інформації та розміщення публікацій у соціальних мережах.
ОЛІМПІЙСЬКІ ВИДИ СПОРТУ
Упродовж 2020 року в Товаристві розвивалося 33 літніх олімпійських видів спорту. Пріоритетними є: бокс, боротьба вільна, важка атлетика, велоспорт, веслування академічне, веслування на байдарках і каное, вітрильний спорт, гімнастика художня, дзюдо, легка атлетика, регбі, стрільба з лука.
В 24 спортивних школах розвивається 28 літніх олімпійських видів спорту, де займається 4625 вихованців, з якими працює 143 штатних тренера.
На офіційних міжнародних змаганнях всіх вікових груп з літніх олімпійських видів спорту 2020 року спортсменами Товариства здобуто 15 медалей, з них: 6 – золотих, 4 – срібних, 5 – бронзових (2019р. – 39, з них: 9 золотих, 11 срібних, 19 бронзових).
На чемпіонатах Європи серед дорослих, 8 медалей (3 золоті, 3 срібні, 2 бронзові):
– 1 золота медаль – Євген Юденков (гімнастика спортивна) та 2 золоті медалі Валерія Юзвяк (гімнастика художня);
– 3 срібні медалі – Оксана Лівач, Соломія Винник (боротьба вільна) та Валерія Юзвяк (гімнастика художня);
– 2 бронзові медалі – Валерія Юзвяк (гімнастика художня) та Ангеліна Лисак (боротьба вільна).
На чемпіонатах Європи серед молоді та юніорів, 5 медалей (1 золота, 1 срібна, 3 бронзових):
- 1 золота медаль – Ілля Тогобицький (бокс);
- 1 срібна медаль – Каріне Айрапетян (бокс);
- 3 бронзові медалі – Валерій Шульга та Марія Фотонова (бокс), Поліна Бугрова (бадмінтон).
На чемпіонатах Європи серед юнаків, 2 золоті медалі – Тетяна Лазаренко та Ангеліна Хміль (волейбол пляжний).
Спортсменами Товариства на всеукраїнських змаганнях з літніх олімпійських видів спорту здобуто 704 нагороди різного ґатунку, а саме:
– на чемпіонатах України серед дорослих 164 нагороди, з них: 52 золотих, 60 – срібних та 52 – бронзових;
– серед молоді та юніорів 225 нагороди, з них: 67 – золотих, 69 – срібних, 89 – бронзових;
– серед юнаків та дівчат 315 нагороди, з них: 111– золотих, 87 – срібних, 117 – бронзових.
До складу національних збірних команд України 2020 року з літніх олімпійських видів спорту включено 371 спортсмен ФСТ «Спартак», з них: основного складу – 136, кандидатів – 121, резерву – 114 (2019р. – 426 чол.).
2020 року в ФСТ «Спартак» з літніх олімпійських видів спорту підготовлено: 2 Майстра спорту України міжнародного класу (Марчук Андрій – легка атлетика, Пономар Андрій – велосипедний спорт) та 34 Майстрів спорту України.
Проведено рейтинг з літніх олімпійських видів спорту серед територіальних організацій, СДЮСШОР та ДЮСШ Товариства «Спартак».
Протягом 2020 року фізкультурно-спортивним товариством «Спартак» спільно з Міністерством молоді та спорту України, Національним олімпійським комітетом України, національними федераціями України з літніх олімпійських видів спорту було проведено 5 заходів, в яких взяло участь 397 учасників, з них:
чемпіонат “ФСТ “Спартак” з боксу серед юнаків 2006-2007р.н. – 73 учасника; чемпіонат “ФСТ “Спартак” з боксу серед юніорів 2004-2005р.н. – 60 учасників; чемпіонат “ФСТ “Спартак” з вільної боротьби серед юнаків 2003-2006 р.н. та юніорів 2000-2002 р.н. – 77 учасників;
чемпіонат “ФСТ “Спартак” з гімнастики художньої за програмою МС, КМС, І розряду – 103 учасниці;
відкритий Всеукраїнський турнір з футболу серед юнаків 2008-2009 р.н. – 84 учасника.
Товариство «Спартак» прикладає усі зусилля на підготовку спортсменів до ХХХІІ Олімпійських ігор Токіо-2021. Відповідно до наказу Міністерства молоді та спорту України № 2823 від 29.12.2020 року до складу спортсменів-кандидатів для участі в Олімпійських іграх включено 12 спартаківців з 7 видів спорту (бокс, боротьба вільна, велосипедний спорт, гімнастика спортивна, гімнастика художня, легка атлетика, плавання). Також, основним з пріоритетів Товариства залишається підготовка та участь спортсменів-спартаківців в чемпіонатах світу, Європи, України всіх вікових груп, підготовка спортсменів до складу національних збірних команд України, залучення юного покоління до занять спортом.
РОЗВИТОК Зимових ОЛІМПІЙСЬКИХ ВИДІВ СПОРТУ
Товариство «Спартак» значну увагу приділяє розвитку зимових олімпійських видів спорту. В організаціях Товариства розвивається 4 зимових видів спорту: гірськолижний спорт, лижні гонки, сноубордингу, фігурне катання на ковзанах. У 2 відділеннях ДЮСШ працює 13 тренерів-викладачів, з яких 4 – штатних, займається зимовими видами спорту 158 спортсменів.
В Закарпатській обласній організації розвивають сноубординг, гірськолижний спорт, лижні гонки. В Сумській обласних організаціях – лижні гонки а фігурне катання на ковзанах в Одеській обласній організації.
Загальний залік серед фізкультурно-спортивних товариств і відомств із зимових олімпійських видів спорту в Україні з 2020 року не проводиться.
За підсумками виступів представників товариства «Спартак» 2019-2020 років до складу збірної команди України на 2020-2021 роки включено 8 спортсменів, з них: основного складу – 3, кандидатів –2, резерв – 3.
ДІЯЛЬНІСТЬ СПОРТИВНИХ ШКІЛ
Практичну навчально-тренувальну роботу в 21 ДЮСШ та 3 СДЮСШОР Товариства проводили 345 тренер-викладач (з них 194 – штатних) з 6428 вихованцями спортивних шкіл.
Упродовж 2020 року в спортивних школах Товариства заняття проводились з 32 літніх олімпійських видів спорту та 19 неолімпійських видів спорту. Пріоритетними є: бокс, боротьба вільна, важка атлетика, велоспорт, веслування академічне, веслування на байдарках і каное, вітрильний спорт, гімнастика художня, дзюдо, легка атлетика, стрільба з лука, боротьба на поясах «Алиш», сумо, самбо, пауерліфтінг, панкратион, ушу.
До складу національних збірних команд України 2020 року включено 141 вихованця спортивних шкіл Товариства – основний склад – 56 чол., кандидати – 40 чол., резерв – 45 чол..
2020 року спортивними школами Товариства підготовлено: МСУ – 29 спортсменів, КМСУ – 135спортсменів.
Проводиться рейтинг з літніх, зимових олімпійських видів спорту та неолімпійських видів спорту серед територіальних організацій, СДЮСШОР та ДЮСШ Товариства «Спартак» (таблиці додаються).
Показники | 2019 рік | 2020 рік |
Кількість ДЮСШ | 21 | 21 |
Кількість СДЮШОР | 5 | 3 |
Кількість учнів | 7292 | 6428 |
ДЮСШ, всього | 26 | 24 |
з них: вищої категорії | 5 | 3 |
першої категорії | 6 | 6 |
другої категорії | 13 | 13 |
без категорії | 2 | 2 |
Кількість тренерів, що працюють в спортивних школах: | ||
всього | 381 | 345 |
в т.ч. штатних | 202 | 194 |
Мають категорії: | ||
вищу | 31 | 33 |
І | 37 | 29 |
ІІ | 79 | 79 |
Навчальні групи: | ||
початкової підготовки | 336 | 300 |
базової підготовки | 300 | 275 |
спеціалізованої підготовки | 81 | 65 |
підготовки до вищої спортивної
майстерності |
21 | 24 |
Підготовлено спортсменів: | ||
МСУМК | 2 | 0 |
МСУ
КМС |
29 | 7
135 |
11 – 15 вересня 2020 року у м. Скадовськ, Херсонська область відбувся чемпіонат ГО «ФСТ «Спартак» з боксу серед юнаків 2006-2007р.н.. У змаганнях взяли участь 9 збірних обласних команд та м. Києва ФСТ «Спартак», у змаганням приймали участь – 77 спортсменів, змагання проходили у 17 вагових категоріях.
11 – 15 вересня 2020 року у м. Скадовськ, Херсонська область відбувся чемпіонат ГО «ФСТ «Спартак» з боксу серед юнаків 2006-2007р.н.. У змаганнях взяли участь 9 збірних обласних команд та м. Києва ФСТ «Спартак», у змаганням приймали участь – 77 спортсменів, змагання проходили у 17 вагових категоріях.
11 – 15 вересня 2020 року у м. Скадовськ, Херсонська область відбувся чемпіонат ГО «ФСТ «Спартак» з боксу серед юнаків 2006-2007р.н.. У змаганнях взяли участь 9 збірних обласних команд та м. Києва ФСТ «Спартак», у змаганням приймали участь – 77 спортсменів, змагання проходили у 17 вагових категоріях.
30 вересня – 03 жовтня 2020 року у м. Ужгород відбувся чемпіонат ГО «ФСТ «Спартак» з гімнастики художньої за програмою МС, КМС, І розряду. У змаганнях взяли участь 6 збірних обласних команд та команди м. Києва та м. Біла Церква ФСТ «Спартак», у змаганнях приймали участь -103 спортсменки.
Як правило, на суддівство цих змагань залучалися спеціалісти та викладачі училищ фізичної культури, а також запрошувалися провідні тренери України з видів спорту для перегляду та відбору перспективних юних спортсменів.
Розвиток неолімпійських видів спорту
ГО «ФСТ «Спартак» приділяє значну увагу розвитку неолімпійських видів спорту. Нині в Товаристві розвивається 34 видів спорту, серед яких найпопулярнішими є панкратіон, пауерліфтинг, кікбоксинг різних версій, сумо, боротьба на поясах «Алиш», шашки, шахи, морське багатоборство, ушу, боротьба самбо, бойове самбо, комбат самозахист ІСО, веслування на човнах «Дракон», спортивна аеробіка, гирьовий спорт, армспорт.
У 2020 році загальна кількість тих, що систематично займаються неолімпійськими видами, становить 2,3 тисяч осіб (2019 р. – 2.5 тис. осіб), у ДЮСШ займаються 1645 вихованці (2019 р. – 1470 чол.), з якими працюють 87 тренерів, з них 47 штатних (2019 р. – 83 тренерів, з них 36 штатних).
На чемпіонатах Європи серед дорослих спортсмени Товариства завоювали 4 медалі, з них: 3 срібні, 1 бронзових (2019 р. – 312, з них: 176 золотих, 93 срібних, 43 бронзових).
На чемпіонатах Європи серед юніорів та юнаків завойовано 1 срібну медаль (2019 р. – 124, з них: 43 золотих, 45 срібних, 36 бронзових).
Всього до Збірної команди України у 2020 р. було включено 685 спортсменів: основний склад – 283 чол., кандидати – 233 чол., резерв – 169 чол. (2019 р. – 646 чол.: – основного складу – 292, кандидатів – 209, резерву – 145).
У Товаристві з неолімпійських видів спорту підготовлено: 50 – МС України, 1 – МСУМУ (2019 р. – 107 – МС України, 26 – МСУМК, 4 – ЗМСУ), 5 ЗТУ.
Основною задачею Товариства залишається підготовка та участь спортсменів у Всесвітніх і Європейських іграх, в чемпіонатах світу, Європи, України всіх вікових груп, підготовка спортсменів до складу національних збірних команд України, залучення як найбільшого числа бажаючих до занять спортом, оздоровлення населення, популяризація неолімпійських видів спорту. Плідна співпраця ГО «ФСТ «Спартак» з департаментом розвитку неолімпійських видів спорту Міністерства молоді та спорту України, федераціями з видів спорту буде сприяти виконанню цих задач.
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ГО «ФСТ «Спартак»
Фінансування ФСТ «Спартак» за 2020 рік за рахунок коштів державного бюджету становило 3543,0 тис. грн., з них: оплата праці – 1991,7 тис. грн.; нарахування на оплату праці – 438,2; оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 64,8; спортивні заходи, фізкультурно-оздоровча та навчально-тренувальна робота 942,1; видатки на інші заходи та послуги – 106,2.
Крім того, було залучено інших коштів: 75,1 тис. грн. на проведення змагань.
ЦР ГО “ФСТ “Спартак”
Описовий звіт фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» про стан та розвиток фізичної культури 2019 р.